اسنپ و تپسی چند هزار میلیارد ریال ارزش دارند؟

به گزارش وبلاگ هیچکس، تقریباً 5 ماه از خبر عرضه اولیه سهام استارتاپ های دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، شیپور و فیلیمو می گذرد. با وجود اینکه فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در ملاقات با مدیران ارشد این استارتاپ ها خبر از عرضه اولیه سهام اولین شرکت عظیم اینترنتی ایران در هفته اول مردادماه و پنجمین شرکت در هفته آخر شهریور داده بود، اما این وعده عملی نشد. با این حال، در 1 آذر 1399 خبر عرضه اولیه سهام تپسی در بازار دوم فرابورس منتشر شد و به احتمال زیاد این استارتاپ در نیمه دوم زمستان وارد بازار فرابورس خواهد شد. اخیراً اخباری غیررسمی از اقدام گروه اسنپ برای ورود به بازار سرمایه نیز به گوش می رسد.

اسنپ و تپسی چند هزار میلیارد ریال ارزش دارند؟

به گزارش تکراسا، شرکت ایده هاب به تازگی در گزارش عرضه اولیه استارتاپ ها - صنعت تاکسی آنلاین سعی نموده است به یاری آمار موجود، ارزش دو استارتاپ اسنپ و تپسی را تخمین بزند. ارزش گذاری شرکت های فعال در بازار سرمایه به دلیل دارایی محور بودن امری متعارف و قانون مند است. اما این موضوع برای استارتاپ ها چالش برانگیز و پیچیده است؛ به این دلیل که دارایی نامشهود استارتاپ ها بیش از دارایی مشهود آن هاست و ارزش گذاری این نوع دارایی کار سخت و پیچیده ای است؛ بنابراین به منظور ارزش گذاری واقع بینانه استارتاپ ها ضروری است به مدل درآمدی، ثبات رشد درآمد و چشم انداز سودآوری آن ها توجه گردد. به همین دلیل عرضه اولیه سهام تپسی در بازار سرمایه اهمیت زیادی برای اکوسیستم استارتاپی دارد و می تواند فرایند ارزش گذاری و عرضه اولیه سهام استارتاپ های دیگر را تسهیل کند.

در این مقاله ابتدا به تأثیر تاکسی های آنلاین در اکوسیستم استارتاپی خواهیم پرداخت. سپس فرضیات و نحوه محاسبه ارزش دو استارتاپ اسنپ و تپسی را در گزارش ایده هاب آنالیز خواهیم کرد. در نهایت به یاری روش ضریب ارزش به درآمد، ارزش ریالی اسنپ و تپسی به صورت تقریبی مشخص خواهد شد. با توجه به اینکه این مقاله گزیده و خلاصه ای از گزارش ایده هاب است، پیشنهاد می گردد برای کسب اطلاعات جامع تر متن کامل گزارش را مطالعه کنید.

اینفوگرافیک: اسنپ و تپسی چند هزار میلیارد ریال ارزش دارند؟

اهمیت صنعت تاکسی آنلاین در اکوسیستم استارتاپی

شاید بتوان تاکسی های آنلاین را از بالغ ترین صنایع استارتاپی در ایران و دنیا دانست. فعالیت غول هایی مانند اوبر و لیفت در سطح دنیا و اسنپ و تپسی در ایران از نمونه های این نوع استارتاپ ها است. برای درک تأثیر دو استارتاپ ایرانی در صنعت حمل ونقل کافی ست به 2 میلیون سفر روزانه به وسیله تاکسی آنلاین اشاره نمود که نقش مهمی در حمل ونقل عمومی ایفا می نمایند. همچنین طبق گزارش اسنپ در سال 1398، حداقل 2 میلیون راننده در این صنعت مشغول به کار هستند که در مقایسه با اشتغال زایی 2/3 میلیونی دولت برای کارمندان، عدد بزرگی به نظر می رسد.

فرضیات گزارش

ارقام و داده های استفاده شده در این گزارش به وسیله منابع موثق تحقیقات میدانی، گزارش های رسمی شرکت ها، گزارش های صنعت و دیگر منابع معتبر و قابل استناد بین المللی جمع آوری شده است. همچنین فرضیات نیز با استفاده از روش های تخصصی و علمی محاسبه و راستی آزمایی شده اند.

یکی از ساده ترین روش های ارزش گذاری استفاده از ضریب ارزش به درآمد است. در محاسبه ارزش شرکت ها از این روش به درآمد شرکت ها احتیاج است که درآمد تاکسی های آنلاین به وسیله سه معیار تعداد سفر، میانگین ارزش ریالی هر سفر و میزان کارمزد قابل محاسبه است. در صنعت تاکسی آنلاین با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات حسابداری اسنپ و تپسی، دو معیار تعداد سفر و میانگین ارزش ریالی هر سفر به طور تقریبی به دست آمده است. پس از محاسبه درآمد هر شرکت، به یاری ضریب ارزش به درآمد می توان استارتاپ ها را ارزش گذاری کرد.

تعداد سفر

در این گزارش تعداد سفر تاکسی های آنلاین 2 میلیون سفر در روز تخمین زده شده است. گرچه با شیوع کرونا تعداد سفر ها کاهش یافته است؛ اما به مرور احتمال بازگشت به این تعداد وجود دارد. با فرض 360 روز در سال، می توان گفت سالانه 720 میلیون سفر در ایران توسط تاکسی های آنلاین انجام می گردد.

بر اساس تحقیقات میدانی ایده هاب، سهم استارتاپ اسنپ از این تعداد سفر 85٪ الی 90٪ و سهم تپسی 10٪ الی 15٪ است. جهت اعتبارسنجی یافته های تحقیقات میدانی، از روش سهم صدا (Share of Voice) در گوگل و توییتر نیز استفاده شده است.

تعداد سفر روزانه و سالانه اسنپ و تپسی

ارزش ریالی هر سفر

تاکسی های اینترنتی در قیمت گذاری سفر های خود از الگوریتم های پویا استفاده می نمایند و قیمت ها تابعی از سه متغیر زمان، مسافت و مکان درخواست سفر (متأثر از عرضه و تقاضا) است. هر کدام از این معیار ها در محاسبه قیمت وزن مشخصی دارند و عدم دسترسی به این داده ها، محاسبه علمی ارزش ریالی هر سفر را ناممکن می نماید. ایده هاب با نمونه گیری به صورت یکنواخت و مستقل به وسیله 100 تماس در هر ناحیه از کشور و پرسش قیمت 10 سفر آخر از هر فرد، توانسته ارزش ریالی هر سفر را با میانگین موزون قیمت های به دست آمده، محاسبه کند.

ارزش ریالی سفر با تاکسی آنلاین در ایران

کارمزد دریافتی از هر سفر

بر اساس تحقیقات میدانی ایده هاب از رانندگان فعال در اسنپ و تپسی، کارمزد دریافتی از رانندگان 15٪ ارزش ریالی هر سفر مشخص شده است. پیش بینی می گردد این مقدار کارمزد به دلیل محدودیت های دولتی کشور های مختلف مانند قوانین حداقل دستمزد و قیمت گذاری دستوری که در مقاله دامادوران درباره ارزش گذاری لیفت و اوبر به آن ها اشاره شده، تغییری در کارمزد ها رخ ندهد.

ضریب ارزش به درآمد

با توجه به اینکه بسیاری از استارتاپ ها سودده نیستند یا سوددهی بسیار پایینی دارند، امکان استفاده از ضریب ارزش به سود وجود ندارد و محاسبه ارزش استارتاپ ها به وسیله ضریب ارزش به درآمد منطقی تر به نظر می رسد. دقیق ترین و شفاف ترین راه برای محاسبه ضرایب درآمد، توجه به ضرایب درآمد کسب وکار های حاضر در بازار سرمایه است؛ زیرا که توسط خرد جمعی تعداد زیادی از سرمایه گذاران مشخص می گردد.

گفتنی است که می توان این ضریب را به وسیله سرمایه گذاری های خصوصی قبل از ورود به بازار سرمایه یا ادغام و تملیک کسب وکار ها نیز به دست آورد. اما به دلیل اهمیت استراتژیک سرمایه گذاری در معاملات خصوصی و خلق هم افزایی و منافع بلندمدت در ادغام و تملیک، ضرایب درآمد بالاتر و با دقت کمتر مشخص می گردد که نمی تواند معیار خوبی برای محاسبه ارزش استارتاپ ها در زمان ورود به بازار سرمایه باشد.

در این گزارش علاوه بر توجه به دقت و اعتبار ضریب درآمد که در بالا به آن اشاره شد، دو معیار مقایسه پذیری مدل کسب وکار و سهم از بازار هر کسب وکار نیز در مشخص ارزش گذاری استارتاپ ها نیز در نظر گرفته شده است. از آنجا که این امکان برای تاکسی های آنلاین وجود دارد تا پس از ثبات صندلی خود در بازار تاکسی در حوزه های دیگری مانند پیک، ارسال غذا، ارسال خواربار و … نیز کسب وکارشان را توسعه دهند، در مقایسه این استارتاپ ها باید به گستره فعالیت آن ها نیز توجه گردد. به عنوان مثال، در ایران اسنپ همچون اوبر در بازار های مختلفی کسب وکار خود را توسعه داده و تپسی مانند لیفت بر روی تاکسی آنلاین تمرکز داشته است.

در این گزارش با توجه به اولویت های ذکر شده، ضرایب درآمد استارتاپ های اوبر، لیفت، گرب، الا (Ola) و کریم در زمان سرمایه گذاری های خصوصی، عرضه اولیه سهام و پس از عرضه اولیه جمع آوری شده است. این استارتاپ ها که نمونه های مشابه اسنپ و تپسی در سطح دنیا هستند می توانند معیار خوبی برای مشخص ضریب درآمد اسنپ و تپسی باشند.

مدل کسب وکار و سهم بازار سه استارتاپ اوبر، لیفت و گرب شباهت زیادی به دو استارتاپ اسنپ و تپسی دارند. به همین دلیل استفاده از ضرایب درآمد این استارتاپ ها در ارزش گذاری اسنپ و تپسی می توانند اعداد واقع بینانه ای را به ما بدهد. ضرایب درآمد سه استارتاپ اوبر، لیفت و گرب عبارت اند از:

  • ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی لیفت: 7
  • ضریب درآمد پس از عرضه اولیه لیفت: 3/8
  • ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی اوبر: 6/2
  • ضریب درآمد عرضه اولیه اوبر: 6/4
  • ضریب درآمد پس از عرضه اولیه اوبر: 6/8
  • ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی گرب: 7/5

گفتنی است که در محاسبه ارزش اسنپ، ضریب درآمد لیفت پس از عرضه اولیه برای ضریب درآمد اسنپ مناسب تشخیص داده نشده است.

ارزش گذاری اسنپ و تپسی بر اساس دو سناریو

همان طور که گفتیم، 4 معیار در مشخص ارزش اسنپ و تپسی مؤثر است. به منظور ارزش گذاری واقع بینانه در زمان عرضه اولیه، این معیار ها در گزارش به صورت زیر مشخص شده اند:

  • سهم بازار 10٪ الی 15٪ تپسی و 85٪ الی 90٪ اسنپ
  • میانگین ارزش ریالی 130 هزار ریالی هر سفر
  • دریافت کارمزد 15٪ به عنوان درآمد خالص تاکسی های آنلاین
  • ضرایب درآمد 6/2 الی 7/5 برای اسنپ و 3/8 الی 7/5 برای تپسی

در این گزارش، با توجه به سه معیار اول درآمد خالص سالانه هر استارتاپ تخمین زده شده است که در جدول زیر قابل مشاهده است. درآمد خالص اسنپ و تپسی با دو سناریو متفاوت متأثر از سهم بازار آن ها تخمین زده شده است.

درامد خالص اسنپ و تپسی

با توجه به دو سناریو موجود از سهم بازار و درآمد خالص هر استارتاپ در هر سناریو، می توان اسنپ و تپسی را بر اساس ضرایب درآمد نمونه های بین المللی ارزش گذاری کرد.

در سناریو اول، سهم بازار اسنپ و تپسی به ترتیب 85٪ و 15٪ در نظر گرفته شده است. در این حالت تپسی با کمترین ضریب درآمد 3/8 (ضریب درآمد لیفت پس از عرضه اولیه) حداقل 8،000 میلیارد ریال و با بیشترین ضریب درآمد 7/5 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی گرب) حداکثر 16،000 میلیارد ریال ارزش خواهد داشت. اسنپ نیز با کمترین ضریب درآمد 6/2 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی اوبر) حداقل 73،000 میلیارد ریال و با بیشترین ضریب درآمد 5/7 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی گرب) حداکثر 89،000 میلیارد ریال ارزش خواهد داشت.

گفتنی است ضرایب درآمد تملیک کریم، عرضه اولیه لیفت و سرمایه گذاری خصوصی لیفت نیز می تواند معیار مناسبی در ارزش گذاری در زمان جذب سرمایه یا ادغام و تملیک برای اسنپ یا تپسی باشد. در این صورت حداکثر ارزش تپسی و اسنپ به ترتیب می تواند 26،000 و 148،000 میلیارد ریال برآورد گردد.

تخمین ارزش اسنپ و تپسی با فرض سهم بازار 85٪ اسنپ و 15٪ تپسی

در سناریو دوم، سهم بازار اسنپ و تپسی به ترتیب 90٪ و 10٪ در نظر گرفته شده است. در این حالت تپسی با کمترین ضریب درآمد 3/8 (ضریب درآمد لیفت پس از عرضه اولیه) حداقل 5،300 میلیارد ریال و با بیشترین ضریب درآمد 7/5 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی گرب) حداکثر 10،000 میلیارد ریال ارزش خواهد داشت. اسنپ نیز با کمترین ضریب درآمد 6/2 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی اوبر) حداقل 78،000 میلیارد ریال و با بیشترین ضریب درآمد 7/5 (ضریب درآمد سرمایه گذاری خصوصی گرب) حداکثر 94،000 میلیارد ریال ارزش خواهد داشت.

گفتنی است ضرایب درآمد تملیک کریم، عرضه اولیه لیفت و سرمایه گذاری خصوصی لیفت نیز می تواند معیار مناسبی در ارزش گذاری در زمان جذب سرمایه یا ادغام و تملیک برای اسنپ یا تپسی باشد. در این صورت حداکثر ارزش تپسی و اسنپ به ترتیب می تواند 17،000 و 156،000 میلیارد ریال برآورد گردد.

تخمین ارزش اسنپ و تپسی با فرض سهم بازار 90٪ اسنپ و 10٪ تپسی

ایده هاب

پلتفرم سرمایه گذاری ایده هاب راه ارتباطی مطمئنی بین کارآفرینان و سرمایه گذاران است. ایده هاب سعی دارد به یاری پلتفرم شفاف و واضح خود، ارتباط بین فعالین اکوسیستم ایران را تسهیل کند و به شکوفایی ایده های نو و خلاق یاری کند.

این مجموعه به استارتاپ ها یاری می نماید تا کسب و کار خودشان را بهبود ببخشند و مشتریان و سرمایه خود را افزایش دهند. همچنین به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا به بسته های ارزیابی صلاحیت (Due Diligence) کسب وکار ها دسترسی داشته باشند و بتوانند با اطلاعات بیشتر و جامعی برای سرمایه گذاری تصمیم گیری نمایند.

منبع: فرارو

به "اسنپ و تپسی چند هزار میلیارد ریال ارزش دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسنپ و تپسی چند هزار میلیارد ریال ارزش دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید