کاربرد میکروسکوپ نیروی اتمی برای اثر اجزای نانومقیاس در عملکرد لاستیک ها آنالیز شد

به گزارش وبلاگ هیچکس، در گزارش یکی از تولیدکنندگان میکروسکوپ نیروی اتمی جزئیات فنی درباره کاربرد این نوع میکروسکوپ در اثر اجزا نانومقیاس در عملکرد لاستیک خودرو ارائه شده است.

کاربرد میکروسکوپ نیروی اتمی برای اثر اجزای نانومقیاس در عملکرد لاستیک ها آنالیز شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ هیچکس، در گزارش فنی که یکی از فراوریکنندگان میکروسکوپ نیروی اتمی منتشر نموده، جزئیات فنی درباره کاربرد این نوع میکروسکوپ در مشخصه یابی لاستیک ها و اثر اجزا نانومقیاس در عملکرد لاستیک خودرو ارائه شده است.

از لاستیک خودرو انتظار می رود که ایمنی سرنشینان را حفظ کند. این کار با فراهم آوردن نیروی خوب کشش، بهبود راندمان سوخت با به حداقل رساندن مقاومت در برابر چرخش انجام می گردد. همچنین هزینه های مالی و زیست محیطی لاستیک ها نیز باید با افزایش مقاومت در برابر سایش، کم گردد.

متاسفانه بهبود عملکرد در یکی از این شاخص ها اغلب موجب کاهش عملکرد در شاخص های دیگر می گردد. این معنا به عنوان مثلث جادویی صنعت لاستیک سازی شناخته می گردد. درک رابطه میان عملکرد نانوساختار در ترکیب پیچیده لاستیک، امیدوارکننده ترین روش برای فراوری نسل جدید لاستیک ها است.

به تازگی گزارش فنی درباره نقش میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) در درک بهتر چگونگی توزیع اجزا نانو در لاستیک منتشر شده است. شرکت آکسفورد اینسترومنتز (Oxford Instruments) در این گزارش فنی نشان داده است که میکروسکوپ نیروی اتمی نه تنها می تواند مورفولوژی ترکیبات لاستیک را موردآنالیز قرار دهد، بلکه این دستگاه قادر به شناسایی اجزا، ارائه نقشه توزیع و اندازه گیری خواص مکانیکی نانومقیاس لاستیک است.

مثال هایی در این گزارش فنی آمده است که در آن چگونگی تشخیص مواد در فرمولاسیون لاستیک با قدرت تفکیک نانومتری درج شده است. با این دستگاه می توان به آنالیز تاثیر اجزا مصنوعی لاستیک و تاثیر نانوذرات سیلیکون و کربن سیاه به عنوان پرکننده در لاستیک پرداخت. به گفته نویسندگان این گزارش، هیچ فناوری دیگری نمی تواند تا این سطح درک و بینش، نسبت به مواد مورداستفاده در لاستیک ایجاد کند.

گفتنی است که میکروسکوپ نیروی اتمی Asylum که توسط شرکت آکسفورد فراوری می گردد، یک ابزار تحقیقاتی بسیار قدرتمند و چند کاره است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کاربرد میکروسکوپ نیروی اتمی برای اثر اجزای نانومقیاس در عملکرد لاستیک ها آنالیز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد میکروسکوپ نیروی اتمی برای اثر اجزای نانومقیاس در عملکرد لاستیک ها آنالیز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید