چگونه نوشابه انرژی زای طبیعی و سالم درست کنیم

به گزارش وبلاگ هیچکس، نوشابه های انرژی زا به علت اینکه سریع انرژی فراوری می نمایند محبوب شده اند. آنهایی که به بازر عرضه شده برای مصرف خوب هستند، اما هیچ چیز بهتر از آنهایی که حاوی مواد طبیعی هستند نیست. در اینجا بعضی از دستورالعمل های نوشابه

چگونه نوشابه انرژی زای طبیعی و سالم درست کنیم

مترجم: سعید علیزاده

منبع : راسخون

نوشابه های انرژی زا به علت اینکه سریع انرژی فراوری می نمایند محبوب شده اند. آنهایی که به بازر عرضه شده برای مصرف خوب هستند، اما هیچ چیز بهتر از آنهایی که حاوی مواد طبیعی هستند نیست. در اینجا بعضی از دستورالعمل های نوشابه انرژی زا طبیعی وجود دارند که به شما احساس نوشابه مقوی می دهند.

نوشابه های انرژی زا که عمدتا گازدار هستند و حاوی کافئین و شکر در مقادیر زیاد هستند در فروشگاه ها و مغازه های مواد غذایی موجود هستند. بیشتر اوقات شرکت های فراورینماینده اندازه کافئین در نوشابه های انرژی زا را معین نمی نمایند. افرادی که به کافئین حساسیت دارند از اضطراب، افسردگی، تپش قلب و ... حتی با مصرف مقدار کمی کافئین رنج می برند. با عدم وجود مقدار کافئین بر روی برچسب، معین مقدار کافئین مصرف شده غیرممکن است. علاوه بر این، نوشابه های انرژی زا تنها به افراد متعلق به گروه سنی 18-30 سال فروخته می شوند، و برای بچه ها نامناسب در نظر گرفته می شوند. چگونه می توانید یک نوشابه انرژی زا طبیعی در خانه درست کنید؟ بنابراین برای تمامی مادرانی که می خواهند بچه هایشان بعد از یک روز گیج نماینده در مدرسه پرانرژی شوند و برای کسانی که نوشیدنی های طبیعی را ترجیح می دهند، در اینجا تعدادی از آن ها وجود دارند.

دستورالعمل های نوشابه های انرژی زا طبیعی

دستورالعمل شماره 1

ترکیبات:

یک عدد تخم مرغ

یک عدد موز

یک فنجان شیر خامه گرفته

یک فنجان ماست

یک فنجان یخ

یک قاشق غذاخوری پروتئین وی (آب پنیر)

یک قاشق غذاخوری جوانه گندم

روش

برای درست کردن این نوشابه انرژی زا، شما می توانید بسته به انتخاب خودتان از کل تخم مرغ یا فقط از سفیده تخم مرغ بهره ببرید. ماست باید بدون چربی باشد تا از اضافه شدن کالری غیرضروری به بدنتان جلوگیری گردد. تمامی مواد را در مخلوط کن بریزید و خوب بهم بزنید تا نوشیدنی آماده سرو شدن گردد. بعلاوه اگر می خواهید آن را سرد میل کنید، می توانید نوشیدنی را برای مدتی در یخچال نگه دارید. برای افزایش محتوای گرمازای نوشیدنی، می توانید میوه های دیگری هم به آن اضافه کنید. توت فرنگی می تواند ترکیب خوبی به این نوشابه انرژی زا باشد.

دستورالعمل شماره 2

ترکیبات

یک دسته چمن گندم

دو ساقه کرفس

یک قاشق غذاخوری گرده زنبور عسل

ده قطره شربت جینسینگ

یک فنجان یخ

یک قاشق غذاخوری عسل

اندازهی زنجبیل تازه

روش

در یک مخلوط کن، تکه های یخ را به دانه های گرده و شربت جینسینگ اضافه کنید. دو مواد تشکیل دهنده آخری عمدتا مسئول تقویت انرژی فراوری شده به وسیله این نوشیدنی هستند. سه ترکیب را بهم بزنید تا به شکل شالوده درآید. حالا علف گندم، کرفس و اندازهی زنجبیل تازه به آن اضافه کنید. خوب بهم بزنید و در نهایت اندازهی عسل به نوشیدنی اضافه نموده و میل کنید.

دسترالعمل شماره 3

ترکیبات

نصف فنجان شربت لیمو

نصف فنجان گریپ فروت (تازه یا منجمد)

یک فنجان چای نعناع (دم نموده)

یک و نیم فنجان نارنجی (تازه یا منجمد)

روش

تمام مواد را در مخلوط کن قرار دهید، و خوب بهم بزنین تا یک نوشیدنی انرژی زا سریع به دست آید. نارنجی و گریپ فروتی که برای این نوشیدنی استفاده می شوند می توانند منجمد یا تازه باشند. بهرحال بهتر است از میوه های تازه بهره ببرید چون سرشار از مواد مغذی هستند.

دستورالعمل شماره 4

ترکیبات

نصف گالن نوشیدنی طعم دار (بدون گاز)

دو پینچ جایگزین نمک (بر اساس کلرید پتاسیم)

سه پینچ نمک معمولی

200 میلی گرم پودر کافئین

یک دوز مکمل ویتامین B (مایع)

ده قطره شربت جینسینگ

روش

نصف گالن نوشیدنی طعم دار را در یک ظرف قرار دهید. یک دوز مکمل ویتامین B همراه با سه پینچ نمک و دو پینچ جایگزین نمک به آن اضافه کنید. مواد تشکیل دهنده را خوب بهم بزنید. اندازه ذکر شده کافئین و جینسینگ را به ترکیب اضافه کنید و خوب تکان دهید. نوشیدنی را برای مدتی در یخچال قرار دهید و سپس آن را داخل بطری ها بریزید.

هشدار:

برای اضافه کردن دوز مناسب کافئین و مکمل ویتامین B با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. مصرف بیش از حد این مواد می تواند بسیار خطرناک باشد. این نوشیدنی چون حاوی کافئین است برای مصرف بچه ها توصیه نمی گردد.

دستورالعمل شماره 5

ترکیبات

یک چهارم لیوان آرد جو دو سر

پنج عدد بادام

یک لیوان شیر

یک قاشق چای خوری عسل

روش

آرد جو دو سر را با بادام و شیر در مخلوط کن بریزید و خوب بهم بزنید. محتویات را داخل یک لیوان بریزید و یک قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و فورا میل کنید. آرد جو دو سر سرشار از الیاف، کربوهیدرات، و ویتامین ها است که یک ترکیب عالی برای نوشیدنی های طبیعی است.

دستورالعمل شماره 6

ترکیبات

نصف سیب

یک زرده تخم مرغ

یک عدد هویچ

یک فنجان شیر سویا

یک قاشق غذاخوری عسل

شش گرم عصاره جینسینگ (دانه دانه یا مایع)

روش

زرده تخم مرغ را از تخم مرغ کامل جدا نموده و کنار بگذارید. هویچ خرد شده، سیب و شیر سویا را در مخلوط کن قرار داده و خوب مخلوط کنید. حال عصاره جینسینگ، زرده تخم مرغ جدا شده و عسل را به مخلوط اضافه کنید و دوباره بهم بزنید. نوشیدنی را داخل یک لیوان بریزید و اندازهی عسل به آن اضافه کنید. خوب بهم بزنید و میل کنید. این نوشیدنی می تواند یک نوشیدنی خوب برای برطرف خستگی پس از یک جلسه تمرین باشد.

دستورالعمل شماره 7

یک عدد موز رسیده

چهار عدد انجیر خشک

یک فنجان آب

یک قاشق غذاخوری عسل

روش

برای درست کردن این نوشابه انرژی زا سریع، موز، انجیرها و عسل را در یک مخلوط کن قرار دهید. یک لیوان آب به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. بعلاوه می توانید به جای انجیر، خرما و کشمش بهره ببرید تا ارزش غذایی نوشیدنی افزایش یابد.

نوشابه های انرژی زا سالم محتوی اندازه کمی شکر و کافئین هم موجود هستند. با این حال، بهتر است به آنهایی که حاوی مواد طبیعی هستند تکیه کنید. نوشابه های طبیعی عموما برای مصرف انسان سالم تلقی می شوند بجز افرادی که به مواد غذایی طبیعی خاصی حساس هستند. انتخاب یک نوشابه انرژی زا از یک فروشگاه و مصرف آن وسوسه انگیز است، چون برای فراوری آن هیچ زحمتی لازم نیست. با این حال، این عادت ممکن است بای شما گران تمام گردد چون این نوشابه ها گران قیمت هستند. بعلاوه پس از دانستن بعضی از دستورالعمل های نوشابه های طبیعی انرژی زا، مادرها می توانند برای پر انرژی کردن بچه هایشان در طول روز این نوشیدنی های خوشمزه را درست نمایند.

منبع: راسخون

به "چگونه نوشابه انرژی زای طبیعی و سالم درست کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه نوشابه انرژی زای طبیعی و سالم درست کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید