عربستان، بحران نقدینگی در صندوق ثروت حاکمیت سعودی

به گزارش وبلاگ هیچکس، در سایه پیامدهای شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت، صندوق ثروت حاکمیت سعودی با معضل کاهش نقدینگی روبه رو است.

عربستان، بحران نقدینگی در صندوق ثروت حاکمیت سعودی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ هیچکس به نقل از سعودی لیکس، صندوق های ثروت ملی در کشورهای حوزه خلیج فارس از نظر افزایش تعهدات مالی به بودجه های عمومی و خطر کاهش نقدینگی با چالش هایی روبرو هستند.همچنین این صندوق ها با توجه به پیامدهای ویروس کرونا و افت قیمت نفت ، با کسری نقدینگی روبرو شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی وبلاگ هیچکس بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی وبلاگ هیچکس بخوانید. (کلیک کنید)

کاهش قیمت نفت ناشی از اپیدمی ویروس کرونا نیازهای کلی دولت های خلیج فارس را برای استقراض بسیار افزایش داده است که این امر تنها با برداشت از صندوق های ثروتمند دولتی محقق می گردد که در نتیجه باعث کمبود نقدینگی می گردد.

عربستان بودجه خود را به وسیله بدهی و برداشت از ذخایر دولتی نزد بانک مرکزی تأمین می نماید،که سال گذشته (40 میلیارد دلار) از ذخایر خارجی بانک مرکزی برداشت کرد و به تأمین هزینه های صندوق سرمایه گذاری اختصاص داد.

صندوق های ثروت ملی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که شامل کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارت متحده عربی است، تریلیون دلار را مدیریت می نمایند و این صندوق ها وظیفه مدیریت ثروت و ذخایر مالی کشورها را دارند.این دارایی از دارایی های متنوعی مانند املاک و مستغلات ، سهام و اوراق قرضه تشکیل شده و بازوهای سرمایه گذاری کشورهای مازاد را نشان می دهد.

سازمان اعتبارسنجی مودیز بیان کرد که عربستان و عمان در معرض کاهش نقدینگی صندوق ثروت ملی قرار دارند که این امر به دلیل پیامدهای ناشی از ویروس کرونا و افزایش برداشت از این صندوق برای جبران کاهش قیمت نفت است.

آژانس رتبه بندی اعتبار دنیای استاندارد اند پورز پیش بینی می نماید که فشارها بر عملکرد مالی بانک های سعودی در طول سال 2021 با توجه به پیامدهای ویروس کرونا ادامه یابد.

این گزارش حاکی از آن است که بانک های سعودی در سایه حمایت بانک مرکزی و حداقل اعتماد به تأمین مالی خارجی ، انعطاف پذیری نشان داده اند.

آژانس مذکور در گزارشی تاکید نمود که هزینه ریسک های مالی عربستان در سال 2021 افزایش خواهد یافت.

عربستان سعودی - بزرگترین اقتصاد منطقه عربی - در مقایسه با سطح آن در اواسط سال 2014 تحت تأثیر کاهش قیمت نفت نهاده شد. بخش بانکی عربستان شامل 11 بانک داخلی در بورس سهام عربستان است.

سود بانک های سعودی تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن در این کشور نهاده شد که باعث متوقف شدن بیشتر فعالیت های مالی و تقاضای تأمین مالی شد ، علاوه بر این دولت در پرداخت اقساط وام به شرکت ها و اشخاص حقیقی ناتوان شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "عربستان، بحران نقدینگی در صندوق ثروت حاکمیت سعودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، بحران نقدینگی در صندوق ثروت حاکمیت سعودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید