درد مشترک راهنمایان در ایران و ترکیه

به گزارش وبلاگ هیچکس، در پی 19 ماه بیکاری راهنمایان گردشگری در سراسر دنیا، در ترکیه راهنمایان گردشگری از رییس جمهور این کشور درخواست کردند، حمایت ها را برای بقای شغل 9 هزار راهنما، توسعه دهد.

درد مشترک راهنمایان در ایران و ترکیه

ایسنا: در ایران 14 هزار راهنمای توریستی با همه گیری ویروس کرونا بیکار شده اند و تنها حمایت از آن ها تخصیص 20 میلیون وام با بهره 12 درصد بوده است. اکنون که سر رسید بازپرداخت این تسهیلات فرا رسیده، بسیاری از آن ها با چالش روبرو شده اند. بعضی از راهنمایان توریستی معتقدند این وام بیشتر از آن که جنبه حمایتی داشته باشد، بدهکار نموده، درحالی که بیکاری آن ها ادامه دارد.

مهدی عباسی ـ کارشناس توریستی ـ با اشاره به شرایط مشابه راهنمایان توریستی در ترکیه به اظهارات اخیر سوات تورال ـ رییس انجمن راهنمایان توریستی ترکیه (TUREB) ـ پرداخت. او گفته است: راهنمایان توریستی ترکیه به علت کاهش توریست، یکی از بخش هایی است که تحت تأثیر اپیدمی کرونا، 19 ماه با بیکاری دست وپنجه نرم نموده اند.

تورال با یادآوری این که همه گیری کرونا، اگرچه دنیا را تحت تأثیر قرار داد، ولی بیشترین ضربه را به توریستی وارد کرد، به طوری که تنها افرادی برای طولانی مدت بیکار ماندن، راهنمایان توریستی بودند.

وی افرود: با توجه به این که در پنج ماه آخر سال 2019 فصل توریستی به خاتمه رسیده بود، در حقیقت فرایند بیکاری راهنمایان توریستی پنج ماه قبل از همه گیری کرونا آغاز شده بود. با این تفاسیر فعالان توریستی ما تقریباً 19 ماه است که با بیکاری دست وپنجه نرم می نمایند.

تورال اظهار کرد: با کوشش های انجمن راهنمایان توریستی ترکیه و حمایت محمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و توریستی ترکیه مقرر شده بود تمامی راهنمایان از یاری اقتصادی مربوط به راهنمایان توریستی بهره مند شوند، ولی تداوم کاهش توریست باعث شده است که یک سوم از کسانی که متقاضی دریافت وام پشتیبانی برای راهنمایان توریستی در آوریل 2020 بودند، با تداوم هفت ماه بیکاری نتوانند اقساط این وام را به دولت برگردانند.

وی ادامه داد: انجمن راهنمایان توریستی ترکیه در این دوران دریافت هزینه عضویت برای تمدید کارت راهنمایان توریستی را معلق کرد. آن ها سعی دارند به هر نحوی از همکاران خود پشتیبانی نمایند و با کمترین هزینه آن ها را از حرفه اصلی شان منحرف ننمایند.

رییس انجمن راهنمایان توریستی ترکیه تأکید کرد: بیشتر راهنمایان توریستی حرفه خود را به اسم خوداشتغالی انجام می دهند و در تعریف اصناف قرار نمی گیرند و بیشتر آن ها هم در چتر تأمین اجتماعی قرار ندارند. بنابراین امکان استفاده این قشر از یاری هزینه اعلام شده برای اصناف میسر نیست.

وی اضافه نمود: راهنمایان توریستی ترکیه که از مهمترین قدرت های نرم این کشور هستند و یکی از ارکان اساسی صنعت توریستی به تعداد می آیند و به تعویق پرداخت وام و دریافت یاری هزینه احتیاج دارند. ما می بینیم که کشور ما حمایت هایی را اعلام و برنامه ریزی هم نموده است.

تورال گفت: تعداد راهنمایان ترکیه به 9 هزار نفر می رسد، امیدواریم رییس جمهور ترکیه دستورالعمل هایی را به اسم یاری هزینه هایی به راهنمایان تخصیص دهد و بازپرداخت وام آن ها به تعویق افتد. یاری هزینه ای که در این دوره اعطا خواهد شد، هم روحیه همکاران را افزایش می دهد و هم امیدها را زنده نگه می دارد و به همکاران ما اجازه می دهد در این بخش بمانند.

منبع: توریسم آنلاین

به "درد مشترک راهنمایان در ایران و ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد مشترک راهنمایان در ایران و ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید