4 کتاب ایرانی در فهرست کلاغ سفید 2020

به گزارش وبلاگ هیچکس، کارشناس بخش فارسی کتابخانه بین المللی بچه ها مونیخ با اعلام خبر انتشار فهرست کلاغ سفید 2020 به معرفی آثار ایرانی این فهرست و چگونگی تهیه آن پرداخته است.

4 کتاب ایرانی در فهرست کلاغ سفید 2020

به گزارش وبلاگ هیچکس به نقل از شورای کتاب کودک، رویا مکتبی فرد با بیان این که سال جاری در بخش فارسی فهرست کلاغ سفید چهار اثر از ایران وارد و به مخاطبان بین المللی این فهرست معرفی گردید، این کتاب ها را به شرح زیر معرفی کرد:

چه فکر خوبی، نویسنده و تصویرگر نرجس محمدی. تهران: طوطی، 1398.

سیمرغ: برگرفته از منطق الطیر عطار نیشابوری بازنویسی مرجان فولاوند؛ تصویرگر محمد بررنگی. تهران: مدرسه، 1398.

دست هایم را در باغچه می کارم اثر فروغ فرخزاد؛ تصویرگر هدی حدادی. تهران: میرماه، 1398.

گفت وگوی جادوگر عظیم با ملکه جزیره رنگ ها نوشته جمشید خانیان. تهران: افق، زمستان 1397 [2019].

او اضافه کرد: همانند بسیاری از پدیده ها، اتفاقات و جریان های دیگر که سال جاری تحت تأثیر همه گیری جهانی کرونا قرار گرفته اند، فهرست کلاغ سفید سال جاری نیز با روالی متفاوت و همین طور فرمتی دیگرگون تهیه و منتشر شده است. سال جاری برای اولین بار به دلیل محدودیت های پستی و برگزار نشدن نمایشگاه کتاب بولونیا که یکی از مهم ترین نقاط دسترسی ما به کتاب های جدید ایرانی و همین طور سایر زبان ها و ملیت هاست، بخش تحریریه فهرست کلاغ سفید موافقت کرد که کار آنالیز، ارزیابی و انتخاب نهایی آثار برای درج در فهرست بر اساس نسخه پی دی اف کتاب ها انجام گردد و برای اولین بار الزام وجود نسخه چاپی کتاب در کتابخانه موقتاً برداشته شد. اما ناشران این آثار در هر حال ملزم هستند در اولین فرصت ممکن نسخه چاپی این کتاب ها را به دست ما برسانند.

مکتبی فرد اعلام کرد: تفاوت دیگر در شکل انتشار فهرست است، فشارهای مالی ناشی از کرونا موجب شد که کتابخانه به منظور صرفه جویی در هزینه ها سال جاری برای اولین بار فهرست را به صورت چاپی منتشر نکند. ناشران و سایر علاقه مندان می توانند نسخه تمام متن پی دی اف این فهرست را در نشانی زیر به صورت رایگان دریافت و ذخیره نمایند:

bit.ly/WhiteRavens2020

او همچنین شرح داد: شوربختانه به دلیل شکل برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت سال جاری که به صورت نیمه مجازی خواهد بود، مراسم رونمایی از فهرست و معرفی آثار برگزیده نیز که به سنت هر ساله در نمایشگاه انجام می شد، سال جاری برگزار نخواهد شد. خوشحالم که با وجود تمامی فشارهای مالی ناشی از تحریم ها و بحران های اجتماعی و سیاسی اخیر، باز هم ناشران ایرانی در حوزه کتاب کودک به صورت حرفه ای و با چنین کیفیت بالایی فعالیت می نمایند. هر چهار اثر انتخاب شده برای درج در فهرست سال جاری دارای کیفیت رضایت بخش و باعث سرفرازی من به عنوان نماینده ایران و معرف این آثار هستند. به ویژه خشنودم که سال جاری ترکیب ناشران کمی دیگرگون و متنوع شده بود و ما شاهد حضور پرقدرت انتشارات مدرسه با آثاری ارزشمند و همین طور میرماه به عنوان ناشری گزیده کار بودیم. کیفیت آثار البته محدود به آثار این ناشران نبود و برای مثال از انتشارات نیستان، لوپه تو، سوره مهر، پیک ادبیات، پیدایش، انتشارات فنی ایران و ... نیز آثار ارزشمندی دریافت نموده بودیم که کار انتخاب نهایی را واقعاً برای من و همکارانم در کتابخانه سخت می کرد.

او در خاتمه بیان نمود: به عنوان کسی که سالانه جریان نشر کتاب کودک ایران را دنبال می نماید، آن چه باعث تأسف بنده می گردد، افت کیفیت کتاب های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان است که متاسفانه طی دو سال اخیر علی رغم میل باطنی ام نتوانسته ام کتابی درخور و متناسب با سطح کیفیت و معیارهای ما در کتابخانه را از این انتشارات در فهرست بگنجانم. جای خالی آثار خوب کانون را به ویژه در حوزه غیرداستان به خوبی می توان حس کرد. ایران سال جاری هیچ نماینده ای از آثار غیرداستان در فهرست نداشت. نگرانی عمده ام بیشتر از سال آینده و میراث برجای مانده از بحران کرونا برای ناشران کودک و نوجوان ایران است. امیدوارم که علی رغم تمام مسائل این رشد کیفی همچنان ادامه یابد و ما همچنان شاهد انتشار آثار فاخر، غنی و باکیفیت کودک و نوجوان، حتی به همین صورت محدود، در ایران باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "4 کتاب ایرانی در فهرست کلاغ سفید 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 کتاب ایرانی در فهرست کلاغ سفید 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید