عطسه های کرونایی را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ هیچکس، فصل بهار به فصل آلرژی ها معروف است و اینکه در بهار، بیماری های آلرژیک بسیار شایع می گردد. اما، حالا با وجود ویروس کرونا، شرایط تشخیص آلرژی ها از کووید 19، قدری سخت شده است.

عطسه های کرونایی را جدی بگیرید

به گزارش وبلاگ هیچکس، این روزها یکی از علائم شایع کرونا، عطسه و آبریزش است که همین علائم در سرماخوردگی هم دیده می گردد.

در عین حال، بهار، فصل شیوع بیماری های آلرژیک است. از همین رو، شرایط به گونه ای شده است که عده ای با هر عطسه و آبریزش از بینی، فکر می نمایند که کرونا گرفته اند و در مقابل، یک عده هم بی تفاوت به شرایط کرونایی کشور، هر طور می خواهند رفتار می نمایند و بدون توجه به خطر انتقال بیماری کرونا، آزادانه در سطح جامعه تردد می نمایند.

هر علامتی ممکن است کرونا باشد

ایرج خسرو نیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در مصاحبه با مهر با اشاره به اینکه در اوایل فصل بهار علائم آلرژی و آنفلوآنزا وجود دارد، گفت: با توجه به شیوع کرونا هر فردی که علائم سرماخوردگی و آلرژی و آنفلوانزا دارد، ممکن است کرونا داشته باشد چرا که بعضی علائم مشترک وجود دارد به همین دلیل باید خود را قرنطینه کند.

وی اضافه نمود: ممکن است از هر 100 نفر بیمار با علائم سرماخوردگی، یک نفر به کرونا مبتلا باشد اما اگر همین یک نفر در جامعه رها گردد می تواند تعداد زیادی از افراد را مبتلا می نماید بنابراین هر فردی که علائم را در خودش دید باید در قرنطینه بماند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران تاکید نمود: با توجه به اینکه بسیاری از تست های کرونا ممکن است خطا داشته باشد، به همین دلیل پزشک در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی مانند تب شدید، سرفه، علائم گوارشی شدید و…، باید به بیمار بگوید که خود را قرنطینه و پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت کند.

نگرانی از شباهت علائم بیماری

رینیت آلرژیک یک بیماری التهابی شایع مخاط بینی است که با توجه به شباهت علائم آن با کووید 19 باعث نگرانی بعضی از مبتلایان شده است.

اغلب از رینیت آلرژیک به عنوان یک مشکل فصلی یا آلرژی بهاره نام برده می گردد اما این بیماری می تواند با التهاب پایدار مخاط بینی و التهاب عفونی نظیر سرماخوردگی یا سینوزیت همراه گردد. بنابراین افراد دارای آلرژی بینی مسائل بیشتری با سرماخوردگی ویروسی دارند.

گرده درختان در فصل بهار، گرده چمن ها در ابتدای تابستان، گرده علف های هرز در انتهای تابستان و اوایل پاییز به عنوان آلرژن های خارج از محیط منزل مسئول ایجاد علائم آلرژی در این بیماران هستند.

سید علیرضا مهدویانی فوق تخصص آسم و آلرژی، در خصوص تظاهرات کلینیکی این بیماری به شکایاتی نظیر احتقان بینی، خارش، عطسه، آبریزش از بینی اشاره نمود که گاهی با خارش و اشک ریزش چشم همراه می گردد و هنگامی که فرد در معرض آلرژن های مسئول قرار گیرد، این شکایات افزایش می یابد.

افتراق علائم آلرژی بینی با کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در بیماری کرونا علاوه بر تب، سرفه، بدن درد و ضعف عمومی، شاهد بروز علائمی نظیر آبریزش بینی، گرفتی و احتقان بینی و گلو درد در بیمار هستیم. بنابراین با توجه به پاندمی فعلی بیماری کرونا و ملاحظات اپیدمیولوژیک، وجود این علائم در حال حاضر در هر فردی بیماری کرونا تلقی می گردد.

به گفته مهدویانی، حداقل کار در خصوص این بیماران (البته در موارد خفیف) رعایت موارد توصیه شده نظیر درمان علامتی، استراحت، تغذیه مناسب، مصرف مایعات و رعایت اصل جداسازی حداقل به مدت دو هفته است.

وی سابقه وجود آلرژی بهاره در فرد مبتلا را یکی از عوامل افتراق آن از کرونا برشمرد و اضافه نمود: در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک نیز علائم آبریزش از بینی، احتقان بینی و گاهاً سرفه و سردرد وجود دارد. افراد مبتلا به آلرژی بهاره اغلب دارای سابقه این علائم در سال های گذشته یا حداقل ماه های گذشته بوده اند در حالی که در بیماری کرونا این علائم به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و دارای سابقه این علائم در سال های قبل نبوده اند.

مهدویانی گفت: علاوه بر این در آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک معمولاً تب، بدن درد، ضعف و بی اشتهایی وجود ندارد در حالی که کرونا اغلب همراه با این علائم و بعضاً همراه با کاهش یا فقدان حس بویایی است.

این فوق تخصص آسم و آلرژی، وجود درگیری چشمی به صورت خارش، اشک ریزش و قرمزی ملتحمه را ویژه بیماری آلرژی بهاره دانست که در بیماری کرونا این موارد کمتر دیده می گردد.

مهدویانی گفت: وجود تب و سرفه جزو شایع ترین شکایات در بیماری کرونا است که در آلرژی فصلی وجود نداشته یا کمتر وجود دارد در حالی که خارش بینی و چشم از شکایات کلیدی برای تشخیص رینیت آلرژیک و افتراق آن از بیماری کرونا است.

با مشاهده علائم به قرنطینه بروید

در همین حال، محمدرضا صالحی فوق تخصص عفونی، با عنوان این مطلب که الان سرماخوردگی نداریم و هر علامت بیماری مثل تب، آبریزش، عطسه و سرفه علامت کرونا است، گفت: افراد با مشاهده این علائم باید خودشان را ایزوله نمایند و در صورت بدتر شدن علائم به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

وی از مردم خواست که در صورت مشاهده کمترین علامت بیماری از بیرون آمدن خودداری نمایند و پروتکل ها را اعم از فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از تجمعات و دورهمی ها و زدن ماسک و شستشوی دست ها بیشتر رعایت نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "عطسه های کرونایی را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطسه های کرونایی را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید