ناهید جایزه راجر ایبرت را گرفت، خاطره گوییِ مایکل مور

به گزارش وبلاگ هیچکس به نقل از هالیوود ریپورتر، در پنجاه و یکمین جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو جایزه راجر ایبرت جشنواره که به فیلمسازی اهدا می گردد که فیلمش دیدگاهی تازه و غیرقابل پیش بینی ارایه کند، به فیلم ناهید ساخته آیدا پناهنده از ایران رسید.

ناهید جایزه راجر ایبرت را گرفت، خاطره گوییِ مایکل مور

آیدا پناهنده فیلم ناهید را درباره سختی های قانونی و تابوهای اجتماعی طلاق و ازدواج دوباره ساخته است.

در این مراسم که آدینه شب (دیشب) در شیکاگو برگزار گردید، مایکل مور جایزه فاندر را برای جدیدترین فیلمش با عنوان بعد کجا را اشغال کنیم دریافت کرد.

جایزه بنیانگذار یا فاندر به فیلم هایی تعلق می گیرد که با شیوه منحصر به فرد و نوآورانه خود در زمینه هنر تصاویر محرک، بتواند روح جشنواره را معنکس کند.

پس از اهدای جایزه این فیلم مستند نیز در جشنواره به نمایش درآمد. مایکل مور در این فیلم به سراغ کشوهای مختلف اروپایی رفته و نشان داده آنها چه راه چاره های متفاوتی برای حل مسایل اجتماعی، آموزشی و فرهنگی پیدا نموده اند. او گفته است با ساخت این فیلم قصد داشت به مقامات آمریکایی بگوید چقدر کار برای انجام دادن وجود دارد و مسایل را با چه شیوه های مبتکرانه ای می توان جل کرد.

در این مراسم جلسه پرسش و پاسخی نیز برگزار گردید و این فیلمساز در نشستی صمیمانه با چز ایبرت، بیوه راجر ایبرت منتقد مشهور و فقید، صحبت کرد.

راجر ایبرت منتقد فقید روزنامه شیکاگو سان تایمز بود و مور در این نشست به بیان خاطره ای پرداخت و شرح داد که ایبرت چگونه با موافقت با ساخت فیلم راجر و من که سال 1988 در جشنواره تلوراید به نمایش درآمد، راه مور را باز کرد.

او گفت: دو دقیقه پیش از آغاز جشنواره راجر به من گفت تو یک کلمه هم حرف نزن چون ترس را می گردد در چشمهایت دید. هر چه لازم باشد من می گویم. مور در ادامه گفت: فردا صبح من شنیدیم که می گفتند: مایکل مور، می توانم یک عکس شما را داشته باشم؟ وی اولین روزنامه نگاری بود که عکس مرا می خواست تا برای مطلبش استفاده کند و اولین عکس مرا راجر ایبرت برای روزنامه گرفت. و روز بعد در روزنامه سان تایمز یک مطلب زیبا درباره این فیلم نوشته بود و آن را یکی از بهترین فیلم های دهه معرفی نموده بود.

فیلم جدید مایکل مورد با عنوان بعد کجا را اشغال کنیم که نخستین بار در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد از 23 دسامبر در لس آنجلس اکران می گردد.

در جشنواره فیلم شیکاگو در بخش رفابتی بین المللی فیلم بچگی فیلم فرانسوی ساخته فیلیپ کلودل به عنوان فیلم برنده انتخاب شد و جایزه طلای هوگو را دریافت کرد. جایزه ویژه هیات داوران هم به پائولینا فیلم آرژانتینی-برزیلی رسید و جایزه بهترین کارگردان هم به پابلو لارین برای کلوپ اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد نیز بین الکسی متیو و ژولز گائوزلین برای بچگی تقسیم شد و جایزه بهترین بازیگر زن به لیزی بروچر بزای ارتباط کامل فیلمی از هلند و کرواسی رسید. کلوپ جایزه بهترین فیلمنامه را گرفت و پلاک نقره بهترین فیلمبرداری به ارتباط کامل اهدا شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ناهید جایزه راجر ایبرت را گرفت، خاطره گوییِ مایکل مور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناهید جایزه راجر ایبرت را گرفت، خاطره گوییِ مایکل مور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید