ملاقات با زمین در موزه علوم زمین

به گزارش وبلاگ هیچکس، اقلیم ایران، یکی از منطقه ها باستانی جهان محسوب می گردد و سخن در این باره بسیار گفته شده است. اما درصد زیادی از هموطنان عزیزمان، بسیاری از منطقه ها باستانی، تاریخی و فرهنگی کشورمان را چه در سایت های باستانی و چه موزه ها، بازدید ننموده و تنها در رسانه ها، تصاویر و اطلاعاتی از این مجموعه ها مشاهده نموده اند. مثلا، غار چال نخجیر نراق که یکی از عجایب زمین شناسی در جهان به شمار می رود، در شهرستان نراق از توابع استان اصفهان واقع شده است و بیش از شش میلیون سال قدمت دارد. جای جای ایران پهناور، شکوه زمین و سرافرازی تمدن بزرگ ایران زمین را می توان درک کرد و همه این ها، از نگاه ما کارشناسان گردشگری، مقاصدی مجذوب کننده برای ترغیب علاقه مندان به ایرانگردی و جهانگردی به شمار می رود که باید به آن توجه داشت. جهانیی از ناگفته ها درباره شگفتی های اعجاب انگیز غارها، کوه ها، بیابان ها و جنگل های ایران وجود دارد که بخشی از این قابلیت ها را می توان در موزه ها و گنجینه های طبیعی در سراسر کشور مشاهده نمود. یکی از این گنجینه ها، موزه علوم زمین ایران است که می کوشد، ما را با جهانی شگفت انگیز سنگ ها و کانی ها آشنا کند. اگر ما این موزه را بازدید کنیم، حتما به بازدید از غارها و بسیاری از مکان های دیدنی طبیعی کشور، علاقه مند می شویم. به همین دلیل است که از جنبه علم صنعت گردشگری، بازدید از موزه ها به عنوان راهکاری مهم در مجذوب کننده سازی برای فرصت های گردشگری کشورها، به شمار آمده و ما نیز باید به این عرصه توجه جدی داشته باشیم.

ملاقات با زمین در موزه علوم زمین

درباره موزه علوم زمین

وب سایت موزه علوم زمین در نشانی اینترنتی http://museum.gsi.ir قرار گرفته است و روی وب سایت دامنه طراحی و راه اندازی شده است. در این درگاه، به عکس ها و محتواهایی برخورد می کنیم که تا کنون، اطلاعات زیادی از آن ندیده ایم. علوم مربوط به کره زمین، به علم زمین شناسی برمی گردد و با سنگ ها و کانی ها و مسائلی از این دست، مرتبط است. دانستن این اطلاعات، به عنوان اطلاعات عمومی برای قشرهای مختلف مردم، می تواند مجذوب نماینده و جالب باشد. این موزه، همان طور که از نامش پیداست، مرتبط با سازمان های زمین شناسی بوده و کوشش دارد، فعالیت های این مجموعه ها را در درگاه اختصاصی منتشر کند. موزه علوم زمین، در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی تهران قرار بوده و بیش از 55 سال قدمت دارد. براساس تحقیقات زمین شناسی که در ایران در چند دهه اخیر اجرا شده است، سنگ ها، کانی ها و سنگواره های گوناگونی کشف شده که بخشی از آن ها، در این موزه در معرض بازدید عموم قرار گرفته است. ارتباطات علمی و زمین شناسی این موزه با موزه های منطقه و دنیا گسترده است و بعضی از زمین شناسان بین المللی نیز، با این مرکز در تعامل هستند. موزه علوم زمین، دارای پلانی به شکل U است که در وسط آن، سالنی برای پخش و نمایش فیلم طراحی شده است. این موزه، یک موزه تخصصی است و مانند دیگر موزه های کشور، هر سال به روزرسانی می گردد. بنابراین، توصیه می کنیم شهروندانی تهرانی، بازدید از این موزه خاص و جالب را در برنامه سالانه قرار دهند.

قطعا، دانستن عیب نیست!

گشتی در سایت

در ایندکس وب سایت موزه، تصویری از سنگ های کشف شده که در موزه به نمایش درآمده ، قرار گرفته که جالب توجه است. درگاه، دارای 5 بخش اصلی به نام های: معرفی موزه، ارتباط با موزه، موزه های مرتبط، اهدای نمونه و اطلاعات علمی است. گالری تصاویر موزه، در سمت چپ صفحات سایت مشاهده می گردد. یکی از بخش های خوبی که در سایت موزه علوم زمین مشاهده می کنیم، بخش معرفی موزه های کشور بوده که معمولا جای آن در وب سایت موزه های کشور، خالی است. بخش اطلاعات علمی، دارای بخش کانی ها و سنگواره ها بوده و این قسمت، برای علاقه مندانی که در پی مسایل علمی خاص علوم زمین هستند، جالب توجه به نظر می رسد. البته توصیه می کنیم که برای ارتقای بازدید از وب سایت موزه، این بخش به صورت گسترده تری طراحی و راه اندازی گردد تا منبع علمی بگردد. ده ها تصویری که در وب سایت موزه قرار گرفته است، در بخش گالری ارائه شده است. البته بخش خبری موزه، قسمتی خاص در این وب سایت نیست و منعکس نماینده بعضی از فعالیت های موزه به مخاطبان اینترنتی به شمار می آید. امیدواریم با توصیه های زیر، شاهد تقویت ساختار های اطلاع رسانی این رکن از گردشگری شهری مرکز در فضای مجازی باشیم.

26 پیشنهاد به موزه علوم زمین ایران

1- ارائه بخش انگلیسی وب سایت موزه علوم زمین ایران برای کسب مخاطب بین المللی تخصصی و بعلاوه معرفی گسترده تر این مجموعه در فضای مجازی توصیه می گردد.

2- راه اندازی کل وب سایت روی دامنه ای اختصاصی، بازدید بهتر علاقه مندان و کاربران اینترنت را سبب خواهد شد.

3- محتوایی که در درگاه موزه علوم زمین قرار گرفته است، کامل نیست و باید کوشش گردد اطلاع رسانی مجازی، کوششی برای معرفی بهتر و گسترده تر آثار موزه به مخاطبان عام و خاص باشد. تقویت ساختارهای اطلاع رسانی محتوایی موزه، می تواند کمکی برای این قضیه باشد.

4- فایل های ویدئویی مربوط به معرفی آثار موزه در وب سایت قرار بگیرد تا کاربران بتوانند گشت دیجیتالی واقعی در سالن های موزه داشته و با آثار و ماموریت این موزه خاص، آشنا شوند.

5- در کشور ایران، غارهای اعجاب انگیز چندهزار ساله مانند غار علیصدر همدان و غال چال نخچیر نراق وجود دارد که سنگ ها و سنگواره های موجود در آنها، قطعا در موزه علوم زمین کشورمان در معرض دید قرار گرفته است. برای توسعه ظرفیت های اطلاع رسانی و آموزشی موزه علوم زمین، توصیه می کنیم چنین مکان هایی هم در این مجموعه، معرفی و با زبان ساده، برای عموم تشریح گردد تا وب سایت موزه علوم زمین، درگاهی آموزشی و تخصصی باشد.

6-اطلاعات جانبی درباره علوم زمین شناسی و ظرفیت های زمین شناسی اقلیم ایران، به صورت متنی، تصویری و ویدئویی در وب سایت موزه، طراحی و راه اندازی گردد تا مخاطب، وقت بیشتری را برای مشاهده مطالب جالب این عرصه علمی، صرف کند.

7- برای توسعه ظرفیت های اطلاع رسانی سایت موزه علوم زمین، همکای با دانشجویان و کارشناسان زمین شناسی در سراسر کشور و حتی دانشجویان ایرانی خارج از کشور، می تواند راه حل موثری باشد.

8- بخش مالتی مدیای این موزه، می تواند معرف شاهکارهای طبیعی ایران و شگفتی های اقلیمی کشور باشد که از نگاه علم زمین شناسی، مورد تحلیل و آنالیز همه جانبه قرار بگیرد. در واقع سایت موزه علوم زمین، قابلیت آموزش الکترونیکی علوم زمین را به طیف های مختلف کاربران جامعه اطلاعاتی کشورمان دارد.

9- علوم زمین، علوم جالبی است که بیشتر مردم درباره آن، اطلاعات کافی و درستی ندارند. راه اندازی بخش بچه ها و نوجوانان موزه علوم زمین، یکی از راه حلهای ارزنده برای آشنا کردن بهتر این قشر سنی کشور، با این علم تصور می گردد. چنین فرصت آفرینی در سایت موزه علوم زمین، انتظار می رود.

10- موزه علوم زمین، موزه ای تخصصی بوده و انتظار می رود افرادی که در پی اطلاعات تکمیلی درباره سنگواره ها و طبقه بندی های علم زمین شناسی و مسائل مرتبط هستند، بتوانند به وسیله بخش منابع علمی، اطلاعات خوبی را در قالب پی دی اف کسب نمایند. چنین بخشی در سایت، می تواند معرفی سایت موزه را در موتورهای جست وجو تقویت کند.

11- فروشگاه الکترونیکی در سایت موزه، می تواند معرفی نماینده کتاب و محصولات تصویری و شنیداری درباره علوم زمین و بعلاوه، محصولات صنایع دستی منعکس نماینده آثار موزه باشد که برای طیف های مختلف بازدید نمایندگان ایرانی و خارجی، جالب توجه خواهد بود. سایت موزه های کشور باید به چنین فرصت آفرینی هایی توجه ویژه داشته باشند.

12- بخش ارتباط با ما سایت، همان طور که همیشه در سرویس پرونده یک سایت وبلاگ هیچکس شرح دادیم، می بایست به صورت تعاملی و اختصاص کدرهگیری به نامه مخاطب سایت باشد تا تکریم کاربران را به همراه آورد.

13- انعکاس اخبار و فعالیت های موزه علوم زمین در سایت های رسمی و غیر رسمی کشور نیز در بخش جداگانه ای به نمایش درآید.

14- راه اندازی اپلیکیشن موزه علوم زمین، راه حلی برای تعامل بیشتر علاقه مندان به این عرصه و اطلاع رسانی گسترده فعالیت ها به جامعه مخاطبان خواهد بود.

15- اطلاع رسانی فعالیت ها و تصاویر موزه علوم زمین به علت خاص بودن آن ها در شبکه های اجتماعی، می تواند سیلی از مراجعه نمایندگان به موزه را سبب گردد که در فرهنگ سازی موزه گردی و آشنایی با علوم زمین و بعلاوه معرفی مقاصد گردشگری مربوطه مانند غارهای ایران، مثمر ثمر خواهد بود. در واقع، زنجیره ای از رویدادهای مرتبط در عرصه گردشگری کشورمان، می تواند با معرفی عکس ها در شبکه ای اجتماعی صورت پذیرد.

16- لینک موزه علوم زمین در کلیه سایت های رسمی ایران در فضای مجازی منعکس گردد.

17- لینک سایت موزه، در بخش پیوندهای موزه های ایران، در دسترس قرار بگیرد.

18- بخش خبری وب سایت، به طور اختصاصی و تخصصی، به اطلاع رسانی الکترونیکی پرداخته و کوشش کند، شمار زیادی از کاربران ایرانی فضای مجازی را با ظرفیت های بکر زمین شناسی کشورمان آشنا کند.

19- با راه اندازی بخش انگلیسی زبان سایت، محتوای سایت های تخصصی زمین شناسی نیز در سایت منعکس گردد و خدمات مشاوره علمی نیز به علاقه مندان این حرفه ارائه گردد.

20- بخش گشت مجازی در موزه که در بیشتر سایت های موزه های ایران و دنیا مرسوم است، در این وب سایت نیز ارائه گردد.

21-لینک سایت های معتبر اینترنت در زمینه علوم زمین، برای ارتقای سطح اطلاع رسانی وب سایت، در بخش لینک های مفید درج گردد و برای آن ها شرحاتی نیز ارائه گردد.

22-اطلاع رسانی فعالیت های موزه در شبکه های اجتماعی در دستور کار قرار گرفته و در کلیه شبکه های اجتماعی فارسی و شبکه های اجتماعی مشهور بین المللی، موزه علوم زمین، دارای صفحه اختصاصی باشد.

23-دعوت از شخصیت های فرهنگی، علمی و هنری ایران برای بازدید از موزه، می تواند در تشویق مخاطبان به بازدید از موزه، مثمر ثمر باشد.

24- تغییر در بارگذاری محتوا به صورتی که مشاهده آن برای کاربران در سیستم عامل های مختلف آسان باشد، در دستور کار قرار بگیرد.

25- محتوای صفحات، به طرز بهتری به موتورهای جست و جو معرفی گردد و اخبار فعالیت ها، در وب سایت های خبرگزاری منعکس گردد.

26-بعضی از لینک های سایت، درست کار نمی کند. مانند بخش سلب مسئولیت. که وب مستر محترم می بایست به این قضیه توجه کند.

درباره موزه

سایت: museum.gsi.ir

زبان: فارسی

نقشه سایت: ندارد

فرم ارتباطی: ندارد

تلفن: 64592288

ساعات بازدید: 9 صبح تا 4 عصر

سایت موزه علوم زمین ایران، در نگاه اول، یک سایت تخصصی و غیر مجذوب نماینده برای بیشتر مردم است. اما از نگاهی دیگر، این سایت و این موزه، می تواند برای شماری از مقاصد گردشگری جغرافیایی ایران، عامل اطلاع رسانی موثر بوده و به همین دلیل، اطلاع رسانی مالتی مدیا و چندزبانه آن، نباید مورد غفلت قرار بگیرد.

تیم فنی وبلاگ هیچکس، آماده گی دارد تا با وب مستر محترم سایت های گردشگری رسمی ایران در فضای مجازی، برای ارائه مشاوره های فنی در جهت تقویت ساختارهای اطلاع رسانی آن ها، همکاری بلند مدت داشته باشد.

موفقیت موزه علوم زمین در توسعه گردشگری شهری مرکز را آرزومندیم.

دنیای گردشگری ایران و دنیا را هر روز، با وبلاگ هیچکس دنبال کنید.

تهیه شده در وبلاگ هیچکس

منبع: کجارو

به "ملاقات با زمین در موزه علوم زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات با زمین در موزه علوم زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید