ژان کلود مورلوا برنده جایزه آسترید لیندگرن 2021 شد

به گزارش وبلاگ هیچکس ، به نقل از روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مورلوا سال 1952 در شهر آمبر به جهان آمده است. وی پس از دریافت دیپلم دبیرستان تحصیلات عالی را ادامه داده و پیروز به کسب دیپلم حرفه ای تدریس زبان آلمانی شده است. او بعد از چند سال از تدریس دست کشیده و فقط به تئاتر و نوشتن رمان پرداخته است. نخستین رمان وی با عنوان داستان کودک و تخم مرغ در سال 1997 منتشر شده و پس از آن به اغلب کارهایش از جمله رمان نبرد زمستانی جوایز متعددی تعلق گرفته است.

ژان کلود مورلوا برنده جایزه آسترید لیندگرن 2021 شد

مورلوا تا انتشار داستان صورت زخمی در سال 1998 وارد عرصه ادبیات کودک نشده بود. این کتاب با موفقیت کامل رو به رو و انگیزه ای شد تا او خودش را تمام وقت، وقف نوشتن برای بچه ها کند. وی به گفتن قصه های ماجراجویانه علاقه مند است و برای نگارش آثارش جادو، داستان علمی و حکایت را در هم می آمیزد. مورلوا آثارش را که تا کنون بیش از 30 کتاب بوده و به 20 زبان ترجمه شده را بر بستری از دانش، افسانه ها و قصه های عامیانه می سازد و با برداشتی جدید روایت های خودش را پدید می آورد. زبان نوشتاری او نیز بسیار موزون و آهنگین است. رودخانه واژگون و کودک دریا از دیگر آثار او در زمینه کودک و نوجوان به شمار می آید.

جایزه جهانی آسترید لیندگرن، از عظیم ترین جایزه های جهانی ادبیات کودک و نوجوان است که از سوی دولت سوئد به مناسبت گرامی داشت آسترید لیندگرن، نویسنده محبوب سوئدی و صاحب کتاب هایی چون پی پی جوراب بلند و کارلوس روی پشت بام اهدا می گردد. هدف از اهدای این جایزه تقویت سطح کیفی ادبیات کودک و نوجوان و ارتقای حقوق بچه ها در جهان است که هرساله بیش از 60 کشور از سراسر جهان در این مسابقه شرکت می نمایند.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، شورای کتاب کودک و مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودک، هیئت های معرفی نامزدهای جایزه سال 2021 از ایران را تشکیل می دهند.

از ایران حمیدرضا شاه آبادی به خاطر رمان های تأثیرگذار، ساختن جهان های داستانی متنوع، شخصیت سازی و زبان مؤثر در روایت و جایزه های متعدد به همراه عبدالحکیم بهار و نادر موسوی از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان نامزد این جایزه برای سال 2021 معرفی گردیده بودند. حمیدرضا شاه آبادی گزینه انتخابی کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برای دریافت این جایزه در سال 2021 نیز بود که به همراه کتابخانه های سیار کانون به عنوان نامزد این جایزه جهانی معرفی گردید.

شورای کتاب کودک نیز جمشید خانیان را در بخش نویسندگان، فرشید شفیعی را در بخش تصویرگران و عبدالحکیم بهار را در بخش ترویج خواندن، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن 2021 معرفی نموده بود. از سوی مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات بچه ها نیز هوشنگ مرادی کرمانی برای جایزه این دوره آسترید لیندگرن معرفی گردیده بود.

سال گذشته جایزه 400 هزار دلاری آسترید لیندگرن ـ به عنوان گران ترین جایزه ادبیات کودک جهان ـ به بیک هینا 48 ساله رسید که یک خانم تصویرگر اهل کره جنوبی است. او علاوه بر حوزه فیلم های انیمیشن به دلیل ساخت مجسمه های مینیاتوری دست ساز و عکاسی از آنها برای استفاده در تصویرگری نیز شناخته شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "ژان کلود مورلوا برنده جایزه آسترید لیندگرن 2021 شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژان کلود مورلوا برنده جایزه آسترید لیندگرن 2021 شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید