اتهام دخالت ایران درحمله به پایگاه های آمریکا درعراق را رد می کنم

به گزارش وبلاگ هیچکس، مجید تخت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد ضمن رد هرگونه دخالت ایران در حملات اخیر به پایگاه های آمریکایی در عراق، حمله هوایی آمریکا به نیروهای عراقی را نقض حقوق بین الملل دانست.

اتهام دخالت ایران درحمله به پایگاه های آمریکا درعراق را رد می کنم

این دیپلمات برجسته ایران در نامه ای خطاب به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، در پاسخ به ادعای نمایندگی آمریکا که حمله به پایگاه های این کشور در عراق را به نیروهای مورد حمایت ایران منصوب کرده بود، گفت: نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد تلاش کرده است، جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از گروههای به اصطلاح شبه نظامی غیر دولتی در عراق متهم کند، که بدین وسیله و همچون گذشته، [این ادعا] قاطعانه رد می شود.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، در حمله مسلحانه هیچ فرد یا نهادی علیه ایالات متحده در عراق دخالت نداشته است. به این ترتیب، هرگونه ادعا مبنی بر مشارکت صریح یا ضمنی ایران در حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را رد می کنیم. چنین انتسابی کاملاً بی پایه و اساس، فاقد اعتبار قانونی و باطل است.

تخت روانچی شرح داد که جمهوری اسلامی ایران حمله نظامی غیرقانونی نیروهای ایالات متحده علیه نیروهای عراقی در مرز سوریه و عراق در 25 فوریه 2021 را محکوم می کند.

وی گفت: چنین اقدامات خطرناکی که به طور کاملاً اشتباه و بر پایه تفسیر خودخوانده ماده 51 منشور سازمان ملل توجیه می شود، نقض حاکمیت کشورهای منطقه و نماد آشکاری از نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور ملل متحد است. این مساله باعث تشدید اوضاع متشنج در منطقه شده و در عمل، تنها در خدمت منافع بدخواستاره گروه های تروریستی در این کشورها است که باید متوقف شود.

گفتنی است که نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد خواستار ثبت این نامه به عنوان سند شورای امنیت این سازمان شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اتهام دخالت ایران درحمله به پایگاه های آمریکا درعراق را رد می کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام دخالت ایران درحمله به پایگاه های آمریکا درعراق را رد می کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید